Results Archives

2018 Results

Gold Cup
European Championship
North American Championship
Western Region Championship

2018 World Championship

28 February 2018

Lake Wielimie, Szczecinek, Poland

2018 GOLD CUP RESULTS

GOLD FLEET
DN World Championship 2018
Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: poniedziałek, Tuesday, 28 February 2018 07:35:10 CET
Lake Wielimie: 53°45’00.4″N 16°47’26.0″E
Principal Race Officer Jury Saraskin
Jury Chair Stanisław Macur
POSSAILNAMEA1A2A3A4A5A6A7PTS
1P36KAROL JABŁONSKI211381[56/DNS]16
2P31ROBERT GRACZYK110[50]124422
3P155ŁUKASZ ZAKRZEWSKI[23]214237340
4P55TOMASZ ZAKRZEWSKI7135[28]451145
5P114MICHAŁ BURCZYŃSKI44[23]135151051
6US44RONALD SHERRY[25]22161022355
7P104WOJCIECH BARANOWSKI8817[32]138761
8C36ARGO VOOREMAA51192666[27]63
9P431JAREK RADZKI3532126[27]1775
10G890HOLGER PETZKE35310[40]720176
11O311MATISS ALVIKIS[39]281810910580
12P13DARIUSZ KARDAŚ15208812[25]1881
13S81TOMAS LINDGREN13[33]7331121682
14O2ARTIS BERZINS1076291619[41]87
15S8FREDRIK LONEGREN12161263111[56/DNS]88
16P254RAFAŁ SIELICKI11142127143[56/DNS]90
17C6VAIKO VOOREMAA917[26]11192125102
18P107MAREK STEFANIUK1922[56/DSQ]5212812107
19P679JAKOB SCHNEIDER161919[56/DNS]271813112
20O31MADARS ALVIKIS376[56/DSQ]4911172122
21P243ADAM SZCZĘSNY2118[56/DNS]1217949126
22US5166CHRIS BERGER14[56/DNS]1545181322127
23US5224JAMES THIELER322516423[39]29129
24G936JOST KOLB[46]31147412220135
25Z39JEAN-CLAUDE VUITHIER22232215[34]2334139
26M53PETER HAMRAK45[56/DNS]11935346140
27OE777PHILIPP HRIBAR[54]122942201424141
28G390ANJA FIEDLER[53]27242332368150
29G679MARTIN-BJORN SCHNEIDER17394531[55]1614162
30D112THOMAS EBLER[43]324117153133169
31H467DIDERIC VAN RIEMSDIJK27154018[48]4826174
32CZ92MARTIN VACULA20363543[47]2615175
33P311WOJCIECH WOREK3329382524[40]28177
34G107BERND ZEIGER36[43]2014383735180
35C23KEVIN GRASS38[48]303837309182
36H852DENNIS DE RUITER[47]472736223219183
37P59MIKOŁAJ MICKIEWICZ624343740[54]44185
38O10GATIS GRAUDUMS419254428[51]50197
39H534JAN HEIDA2445133543[53]38198
40Z50DURR PHILIPPE312637[47]293540198
41P341RAFAŁ ŁUGOWSKI264131[50]303343204
42C72MAREK LENTSIUS283432195041[51]204
43P74JERZY ARTUR TABER34[49]2824444431205
44S713RICHARD GUSTRING[51]464739332921215
45CZ112VLADISLAV PTAŠNIK52353620[53]3836217
46P65MAREK BERNAT1830[56/DNS]51364342220
47US5352DANIEL HEARN5037332245[55]48235
48L371JERKER SUNDSTROM[55]404830464630240
49Z78UELI MARTI3042464142[49]39240
50D92HANS EBLER40[56/DNS]3952394237249
51G737JOERG BOHN48444248[49]2446252
52H845PETER GREVELING44[52]4434525032256
53S107STEFAN BOKFORS4251[56/DNS]56/DNS254747268
54P247MACIEJ BROSZ49384346[54]4552273
55L601JOHN WINQUIST295049[53]515245276
NotesScoring System is Intnl DN Iceboat LowPoint

2018 WORLD CHAMPIONSHIP SILVER FLEET

SILVER FLEET
DN World Championship 2018
Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: poniedziałek, Tuesday, 28 February 2018 07:35:10 CET
Lake Wielimie: 53°45'00.4"N 16°47'26.0"E
Principal Race Officer Jury Saraskin
Jury Chair Stanisław Macur
POSSAILSKIPPERB1B2B3B4B5B6B7PTS
1P80RYSZARD MRÓZEK-GLISZCZYŃSKI[12]32112918
2C73EIGO HELIMETS1013361[53/DNS]24
3C96HARDI LAURITS34[17]1025327
4H962BEN KLOOS1512[53/DNS]121031
5C66BENOIT MARIE17115[24]128255
6G551CHRISTIAN SEEGERS1310105315[25]56
7C20RASMUS MAALINN202136[24]11557
8P125DARIUSZ KOSECKI8246[53/DSQ]561362
9P235ADAM BARANOWSKI220[30]112371679
10S890GEORGE BOLSCH6308[53/DNS]1917181
11G677MATTHIAS HOTHO717111717[36]1786
12P200ROMAN MORGAŚ[28]1919149131589
13C62MELVIN AASAV151832[34]831490
14P146ANDRZEJ JOJKO462828[53/DSQ]18892
15O6GUNARS ROZENBERGS19231242216[31]96
16R5SERGEY PULKOV21[29]91915211297
17D366LARS ORUM3128161349[33]101
18G102MICHAEL HOTHO231514[48]18267103
19P15ANDRZEJ WOJTKIEWICZ11262512[27]1020104
20R1OLEG VASILEV252172325[53/DSQ]6107
21P345JERZY SUKOW14251529[41]254112
22Z87MATHIEU CONUS1894[37]293326119
23R166VALERIY DICHENKO[53/DSQ]3424972727128
24G749WULF KROGLOWSKI16[36]3126162422135
25P24JERZY NAJDROWSKI94121[46]281423136
26CZ97LIBOR VACULA36[53/DNS]2936111911142
27G99MANFRED SCHREIBER[39]132027302824142
28OE119WALTER KOLBL58222237[53/DNS]53/DNS147
29P402STEFAN SCHLEIFER[53/DSQ]222353/DNS102019147
30OE213PETER UHLMANN[53/DSQ]163516382221148
31Z42RUDOLF FREDY3312[41]20353118149
32S881STEFAN ERIKSSON247263226[37]35150
33R79VALENTINA KOZLOVA2231[44]18322329155
34D126LARS MOLLER301434720[53/DSQ]53/DNS158
35H580JOHAN TOLSMA35272715[42]2932165
36P164PAWEŁ BURCZYŃSKI[53/DNS]3918849453/DNS171
37L37TIMOLEON CARAVITIS3232[37]31213536187
38Z47JEAN-PIERRE COMTESSE273336333430[38]193
39Z29EDOUARD KESSI294043251346[53/DNS]196
40L731TIMO SIVULA2649[53/DSQ]42333230212
41Z61MARC-MARTIN PHILIPPE3837423031[43]40218
42R190ANATOLY LARUYUSHENKOV40[45]3935363834222
43CZ101JOSEF MAREČEK3744[50]43393428225
44R22YURI ASTASHEV4135384414[53/DNS]53/DNS225
45P96PIOTR SZAFRANEK34383341[44]3942227
46KC3786WARREN NETHERCOTE44[51]4040404037241
47P58JERZY HENKE4246[49]39434139250
48M100ATTILA PATAKY474746214744[53/DSQ]252
49O37VALDIS ALVIKIS4342[48]38464243254
50M101ATTILA JR. PATAKI46[48]4547454741271
51US3433ROBERT CUMMINS4850[51]45484544280
52OE221NIKLAS MULLER-HARTBURG454347[53/DNS]53/DNS53/DNS53/DNS294
Scoring System is Intnl DN Iceboat LowPoint

2018 WORLD CHAMPIONSHIP BRONZE FLEET

BRONZE FLEET
DN World Championship 2018
Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: poniedziałek, Tuesday, 28 February 2018 07:35:10 CET
Lake Wielimie: 53°45'00.4"N 16°47'26.0"E
Principal Race Officer Jury Saraskin
Jury Chair Stanisław Macur
POSSAILSKIPPERC1C2C3C4C5C6C7PTS
1M50MARTON HEGYI[4]31221413
2C45MIHKEL KOSK[50/DSQ]221110117
3R10ALEXANDER GALICH35[29]445223
4P148PAWEŁ MACUGOWSKI8[9]7382331
5S441HANS ERIKSSON714868[50/DNS]34
6G910ANDREAS PLESS1414119[20]645
7P451ROBERT KOZIOŁ111131410[16]857
8R105ROMAN KOPYLEV13108[21]2031973
9C43MEELIS KOSK218[19]1017191076
10R163ANTON DIDENKO[23]151715523580
11C44KARL-ROBERT TRINK51616173[29]2380
12OE250ROLAND HUBER2212[24]618121282
13G136DIRK MEYER247[32]714141884
14C4TOIVO AARDEMAA21275[41]224988
15P119ZUZANNA RYBICKA10891923[31]2190
16Z25PIER EDOUARD BACHELIN19[24]2012191516101
17Z121BASIL RUDOLF91728[37]121720103
18P208MIROSŁAW KISŁY[28]6272772117105
19P54PAWEŁ MATEJAK2929[35]1316613106
20G517SEBASTIAN OBERMAIER2020152915[38]22121
21Z124BERNARD VANANTY26136[50/DSQ]272827127
22P14MICHAŁ JAWORSKI[50/DSQ]21409241126131
23S639DAG LINDSTROM[37]223628211811136
24O7TOMS FISERS-BLUMBERGS173038[50/DSQ]132415137
25G4DIETMAR GOTTKE1425262225[39]33145
26C26VALDO PORTEL1514[41]23372731147
27G518BERND JAHN[50/DSQ]261016382635151
28G44HEINER FORSTMANN27[32]1125283030151
29L133MATTI NIEMINEN324030[42]3497152
30C57KAUR OSKAR VOLT[50/DNS]28123026750/DNS153
31H59ERIC VAN KOMEN1231133133[34]34154
32Z120KASPER URS18[36]3324302229156
33S844MAX KOSZELA3033182035[46]24160
34P242MARIUSZ PROT1638311811[50/DNS]50/DNS164
35S810NILS OLOV OLSSON6[50/DNS]2226434132170
36S66KIEL ANDERSSON[50/DSQ]374238291314173
37S924STEFAN KARLSSON3134[39]5363738181
38Z139LUCIE VUITHIER364121[45]322528183
39P380STEFAN KALINOWSKI35192332[42]3540184
40O184GIRTS FISERS-BLUMBERGS33[39]3735313325194
41S143HAKAN ELFSTROM392334364432[50/DNS]208
42O70LEILA HELGA SĀRA TOLSTIKA41432540[46]4042231
43K11GARETH ROWLAND34[45]4543403636234
44P44JANUSZ MAREK TABER4035[50/DNS]39414237234
45P4MARIA OLEKSY38424333[45]4439239
46Z112MARC NEIDHART42444444[47]4541260
47L121OLLI VIRTA[50/DNS]50/DNS50/DNS34394350/DNS266
48CZ121JAROSLAV TYLE25[50/DSQ]50/DNS50/DNS50/DNS50/DNS50/DNS275
49P34GRZEGORZ PIECZKO[50/DNS]50/DNS50/DNS50/DNS50/DNS50/DNS50/DNS300

2018 European Championship

Lake Wielimie, Szczecinek, Poland

2018 EUROPEAN CHAMPIONSHIP GOLD FLEET

DN European Championship 2018
GOLD FLEET
Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Friday, 2 March 2018 16:33:54 CET
Lake Wielimie: 53°45'00.4"N 16°47'26.0"E
Principal Race Officer Jury Sar
POSSAILSKIPPERA1A2A3A4A5PTS
1US44RONALD SHERRY1213[12]7
2P114MICHAŁ BURCZYŃSKI2[11]3128
3P36KAROL JABŁONSKI[13]169117
4P155ŁUKASZ ZAKRZEWSKI5454[15]18
5P55TOMASZ ZAKRZEWSKI10[30]96530
6P13DARIUSZ KARDAŚ[46]1772834
7US5166CHRIS BERGER819[23]5335
8G936JOST KOLB78[49]111137
9C45MIHKEL KOSK4[29]13131040
10P431JAREK RADZKI155818[23]46
11S8FREDRIK LONEGREN[43]122117757
12Z39JEAN-CLAUDE VUITHIER11[43]2581357
13C20RASMUS MAALINN22[35]2191659
14P254RAFAŁ SIELICKI162715[43]462
15G679MARTIN-BJORN SCHNEIDER[23]211771762
16P31ROBERT GRACZYK624[32]141963
17OE777PHILIPP HRIBAR[45]144203068
18US5224JAMES THIELER24[32]16122173
19P125DARIUSZ KOSECKI3924[46]3773
20L601JOHN WINQUIST[42]2318161875
21C36ARGO VOOREMAA[48]152237680
22P243ADAM SZCZĘSNY143627[41]986
23S107STEFAN BOKFORS17133425[43]89
24P107MAREK STEFANIUK25[45]10243392
25C6VAIKO VOOREMAA91036[50]4095
26O2ARTIS BERZINS2022[29]262896
27D112THOMAS EBLER12[56/DNS]20303496
28G390ANJA FIEDLER313[37]352998
29C72MAREK LENTSIUS336[43]3427100
30G890HOLGER PETZKE19183828[46]103
31P104WOJCIECH BARANOWSKI47712[56/DSQ]38104
32CZ92MARTIN VACULA[49]31331031105
33D366LARS ORUM[41]20402125106
34S81TOMAS LINDGREN54[56/DSQ]113314112
35C66BENOIT MARIE27[56/DSQ]442322116
36P164PAWEŁ BURCZYŃSKI[52]33392226120
37C73EIGO HELIMETS18[56/DSQ]56/DNS2920123
38M53PETER HAMRAK3541[45]1535126
39P65MAREK BERNAT38[39]143639127
40G737JOERG BOHN30343531[42]130
41G107BERND ZEIGER5316[56/DNS]3232133
42H467DIDERIC VAN RIEMSDIJK29422638[56/DNS]135
43O10GATIS GRAUDUMS37282842[47]135
44O311MATISS ALVIKIS264019[56/DNS]56/DNS141
45O31MADARS ALVIKIS212641[56/DNS]56/DNS144
46D92HANS EBLER3625[50]3945145
47C23KEVIN GRASS34383044[56/DNS]146
48P15ANDRZEJ WOJTKIEWICZ40[56/DSQ]514924164
49G677MATTHIAS HOTHO[51]37474536165
50C96HARDI LAURITS28[56/DSQ]484841165
51S713RICHARD GUSTRING44[56/DNS]422756/DNS169
52H845PETER GREVELING39[56/DSQ]314756/DNS173
53P80RYSZARD MRÓZEK-GLISZCZYŃSKI3244[56/DSQ]5156/DNS183
54P402STEFAN SCHLEIFER55[56/DSQ]524044191
55P338ŻARNOWSKI MACIEJ50[56/DNS]4656/DNS56/DNS208

2018 EUROPEAN CHAMPIONSHIP SILVER FLEET

DN European Championship 2018
SILVER FLEET
Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Friday, 2 March 2018 16:33:54 CET
Lake Wielimie: 53°45'00.4"N 16°47'26.0"E
Principal Race Officer Jury Sar
POSSAILSKIPPERB1B2B3B4PTS
1R1OLEG VASILEV1782128
2P235ADAM BARANOWSKI8116429
3S881STEFAN ERIKSSON14461034
4H534JAN HEIDA52122039
5P247MACIEJ BROSZ21282345
6P311WOJCIECH WOREK13342646
7C44KARL-ROBERT TRINK111322349
8TP74JERZY ARTUR TABER151810952,00T
8TP341RAFAŁ ŁUGOWSKI211051652,00T
10H852DENNIS DE RUITER416142155
11US5352DANIEL HEARN1014132259
12CZ112VLADISLAV PTAŠNIK162318259
13P148PAWEŁ MACUGOWSKI35971162
14Z50DURR PHILIPPE1217112464
15P345JERZY SUKOW61143767
16L37TIMOLEON CARAVITIS2821151276
17Z78UELI MARTI26793678
18H962BEN KLOOS120441479
19P200ROMAN MORGAŚ232724680
20P679JAKOB SCHNEIDER753/DNS32588
21G551CHRISTIAN SEEGERS53/DNS626590
22C62MELVIN AASAV252434891
23S890GEORGE BOLSCH2053/DNS11993
24O6GUNARS ROZENBERGS1826212994
25Z42RUDOLF FREDY42252013100
26L731TIMO SIVULA34281928109
27R166VALERIY DICHENKO19362331109
28G517SEBASTIAN OBERMAIER24222935110
29P24JERZY NAJDROWSKI31412818118
30P146ANDRZEJ JOJKO3423143119
31M50MARTON HEGYI22553/DNS41121
32H580JOHAN TOLSMA37302530122
33G4DIETMAR GOTTKE38383017123
34R190ANATOLY LARUYUSHENKOV36193338126
35G102MICHAEL HOTHO29323237130
36Z87MATHIEU CONUS30331753/DNS133
37Z61MARC-MARTIN PHILIPPE331553/DNS33134
38CZ101JOSEF MAREČEK47453615143
39R79VALENTINA KOZLOVA32313546144
40M100ATTILA PATAKY41293839147
41P58JERZY HENKE39444027150
42R10ALEXANDER GALICH93953/DNS53/DNS154
43R22YURI ASTASHEV4453/DNS2732156
44KC3786WARREN NETHERCOTE40374140158
45Z47JEAN-PIERRE COMTESSE273553/DSQ44159
46C43MEELIS KOSK433453/DSQ34164
47G749WULF KROGLOWSKI45403742164
48US3433ROBERT CUMMINS48464248184
49P96PIOTR SZAFRANEK4653/DSQ3947185
50M101ATTILA JR. PATAKI53/DNF434545186
51TO37VALDIS ALVIKIS53/DNS53/DNS53/DNS53/DNS212,00T
51TD126LARS MOLLER53/DNS53/DNS53/DNS53/DNS212,00T

2018 EUROPEAN CHAMPIONSHIP BRONZE FLEET

DN European Championship 2018
BRONZE FLEET
Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Friday, 2 March 2018 16:33:54 CET
Lake Wielimie: 53°45'00.4"N 16°47'26.0"E
Principal Race Officer Jury Sar
POSSAILSKIPPERC1C2C3C4POINTS   
1G136DIRK MEYER344112
2S639DAG LINDSTROM5312424
3S66KIEL ANDERSSON17917346
4O7TOMS FISERS-BLUMBERGS111151946
5G518BERND JAHN211231147
6CZ97LIBOR VACULA19218948
7G99MANFRED SCHREIBER21672348
8S924STEFAN KARLSSON26176251
9C57KAUR OSKAR VOLT101591852
10S844MAX KOSZELA225131656
11O184GIRTS FISERS-BLUMBERGS202214662
12Z124BERNARD VANANTY28712864
13P119ZUZANNA RYBICKA1523221474
14L371JERKER SUNDSTROM846/DSQ81577
15R163ANTON DIDENKO462346/DSQ79
16Z139LUCIE VUITHIER2325112180
17P242MARIUSZ PROT1446/DSQ16581
18Z29EDOUARD KESSI13101546/DSQ84
19S896PETER WITT391819884
20R105ROMAN KOPYLEV9142046/DSQ89
21S143HAKAN ELFSTROM46/DNS1324790
22P451ROBERT KOZIOŁ146/DNS291793
23R5SERGEY PULKOV46/DSQ1246/DSQ95
24Z121BASIL RUDOLF18846/DSQ2496
25K11GARETH ROWLAND3226301098
26P380STEFAN KALINOWSKI31242520100
27P54PAWEŁ MATEJAK16192146/DSQ102
28S441HANS ERIKSSON242046/DNS12102
29G44HEINER FORSTMANN25272627105
30P44JANUSZ MAREK TABER34302813105
31P4MARIA OLEKSY35282722112
32G910ANDREAS PLESS62146/DSQ46/DSQ119
33O70LEILA HELGA SĀRA TOLSTIKA37313125124
34Z120KASPER URS332946/DSQ26134
35L133MATTI NIEMINEN3846/DNS1046/DSQ140
36C4TOIVO AARDEMAA746/DNS46/DNS46/DNS145
37Z25PIER EDOUARD BACHELIN1246/DNS46/DNS46/DNS150
38S810NILS OLOV OLSSON293246/DNS46/DNS153
39L121OLLI VIRTA2746/DNS46/DNS46/DNS165
40OE250ROLAND HUBER46/DSQ46/DNS46/DSQ29167
41P208MIROSŁAW KISŁY3046/DNS46/DNS46/DNS168
42C26VALDO PORTEL3646/DNS46/DNS46/DNS174
43P14MICHAŁ JAWORSKI4046/DNS46/DNS46/DNS178
44H59ERIC VAN KOMEN46/DNS46/DNS46/DNS46/DNS184
45P59MIKOŁAJ MICKIEWICZ46/DNS46/DNS46/DNS46/DNS184

2018 North American Championship

JANUARY 24 – 27, 2018
LAKE CHARLEVOIX
PETOSKEY, MICHIGAN

2018 DN NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIP GOLD FLEET

JANUARY 24 - 27, 2018
LAKE CHARLEVOIX
PETOSKEY, MICHIGAN
POSSAILNAMER1R2R3R4R5PTS
1US44SHERRY RON (S)23(3)139
2US4691DENNIS JOHN (S)4(DNF)13210
3US4926ORLEBEKE STEVE1211(16)115
4US5224THIELER JAMES319(15)1124
5US4975EVANS ROBBIE (S)7(18)28926
6US4487ATKINS CHAD9954(15)27
7US4824CHRISTENSEN MARK (S)11745(18)27
8US4638LOVEJOY GUY (S)(21)10132732
9US5166BERGER CHRIS (S)84(27)121236
10US3GROGAN JIM (M)1712(22)6439
11G551SEEGERS CHRISTIAN (M)5111014(21)40
12G107ZEIGER BERND(25)14147641
13US4SHERRY GRIFFIN (JR)181379(19)47
14US216POTCOVA RICHARD (S)(23)512132050
15US5014ISABELL MARK(26)19622855
16G679SCHNEIDER MARTIN-BJORN6640(DNS)557
17US60HARPER JOHN (M)1416(28)191463
18S713GUSTRING RICHARD (M)(24)2315171065
19US5432BLOOM MIKE (S)(27)1517112265
20US5116CLAPP DAVE (S)(30)2123101771
21US2545DERUSHA MIKE (S)221720(26)1372
22US1188HADLEY JAMES (S)16(31)8183173
23US5193ANDERSON ERIC15201921(26)75
24US4480STANGE AARON122621(33)2584
25US807FRANCIS JR10(34)24233289
26US3283WILLIAMS J.BRUCE (GM)192716(29)2991
27US5144BOKFORS STEFAN (S)28(33)18242393
28US5415MILLER CHRIS358(38)203699

2018 DN NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIP SILVER FLEET

JANUARY 24 - 27, 2018
LAKE CHARLEVOIX
PETOSKEY, MICHIGAN
POSSAILNAMER1R2R3R4R5PTS
1US4512MADDEN STEVE (M)(21)12126
2US4009BRUSH DON (M)1232(9)8
3US5219BAKER KENT24(26)5415
4US5435KJOLLER JODY7576(30)25
5US4775WHITCOMB III EBEN (S)(15)8112526
6US5358FROST DAVID (S)(16)3815632
7US4249GLICK DAVE (M)3116(17)1434
8US610JONES DONALD (GM)6(14)9111036
9US4155LEMBERG RICHARD (M)(24)9481637
10US5451ALLEN ANDREW (S)410519(33)38
11KC3786NETHERCOTE WARREN (M)1117(24)9744
12US3433CUMMINS ROBERT (GM)1416114(18)45
13US4974JONES STAN (GM)9(21)17101147
14US445CAVE BOB (M)18722(24)148
15KC4684SAMSON ART (M)13(37)1071949
16US637MEADE IV JOE81219(26)1554
17US5285TEAL CHRIS (S)10(27)15211359
18US4203FITZGERALD PATRICK (GM)(23)1513132162
19US5350TRUESDELL PETER (S)(27)232131764
20US5465NILES DON (S)1213(33)222370
21US2360JOHNS PETE (GM)5192323(31)70
22US5498GORDON RICK (S)1925(25)181274
23US1277BOWMAN HAL (GM)(34)612302674
24US1313RAST ROBERT (M)17291814(DNS)78
25US5430CUTTING BILL (S)26182016(27)80
26US582GORDON CHRIS(31)2414312291
27US4137SMITH JR KEN (M)2020(34)292594
28US4690FORTIER DAVE(DNS)223034894

PROVISIONAL
2018 WESTERN REGION REGATTA - JANUARY 13 - 14, 2018
LAKE MENDOTA  MADISON, WISCONSIN

Gold fleet
--------------------------------------------------------------------------------------
Pos    Sail#         Name       Race>     1    2    3    4    5    6    7    8  Points
--------------------------------------------------------------------------------------
  1   US 4926    ORLEBEKE,      STEVE     1    1    4 (  4)   1    1    1    3   12.00
  2   US 4691      DENNIS,   JOHN (S)  (  6)   4    1    3    3    3    3    1   18.00
  3   US 5166      BERGER,  CHRIS (S)     4 (  9)   8    1    2    5    2    4   26.00
  4   US 4824 CHRISTENSEN,   MARK (S)     2 ( 11)   3    6    4    2    4    5   26.00
  5   US 4975       EVANS, ROBBIE (S)  (  8)   7    2    2    5    4    5    2   27.00
  6   US 5432       BLOOM,   MIKE (S)     3    2    6 ( 11)   7    6    6    6   36.00
  7   US 5352       HEARN, DANIEL (S)    10 ( 10)   7    8    6    7    8    7   53.00
  8   US 5508       SUGAR,        TIM     5    6   11    9 ( 13)   8    9    8   56.00
  9   US 4923        JEFF,      SOLUM  ( 12)   8   10    5    8    9   10    9   59.00
 10   US 5486       ELSMO,      DAVID    11    3    5   12    9 (DNS)   7   12   59.00
 11   US 5501    ORLEBEKE,      PETER     7    5    9    7 ( 11)  10   11   10   59.00
 12   US 5536     SCHMITT,       MATT     9   12   12   10 ( 12)  11   12   11   77.00
 13   US 4249       GLICK,   DAVE (M)    13   13   13   13 ( 14)  13   14   13   92.00
 14   US  602       MEYER,    TOM (M)    14   14  DNS (DNS)  10   12   13   14   92.00

Scoring system: IDNIYRA Worlds

Silver fleet
---------------------------------------------------------------------------------------
Pos    Sail#         Name        Race>     1    2    3    4    5    6    7    8  Points
---------------------------------------------------------------------------------------
  1   US 5507    BARNETT,         MIKE     1 (  2)   1    1    2    1    2    1    9.00
  2   US 5522   METZLOFF,         KYLE     3    4    2 (  4)   3    2    1    2   17.00
  3   US 5479      HEARN,        BRIAN     2    1    3 (  5)   4    3    3    3   19.00
  4   US 4203 FITZGERALD, PATRICK (GM)     8    3 ( 10)   9    6    4    4    4   38.00
  5   US  548    HOVLAND,         NICK     6    7    4    2 ( 12)   5    9    6   39.00
  6   US 5517   THOMPSON,    JASON (S)     4    9 (  9)   8    5    6    6    5   43.00
  7   US 5602  KICKHAFER, MATTHEW (JR)    10    5    8    7    8    7    5 (DNS)  50.00
  8   US 3433    CUMMINS,  ROBERT (GM)     9 ( 12)   7    6    9    8    7    8   54.00
  9   US 2360      JOHNS,    PETE (GM)     7    8    6   10    7    9   12 (DNS)  59.00
 10   US 1277     BOWMAN,     HAL (GM)     5    6  DNS (DNS)  10   10    8    7   64.00
 11   US 5397    FOSSATI,    DANNY (N)    12   10   12   12    1 (DNF)  11   10   68.00
 12   US 4137   SMITH JR,      KEN (M)    13   11    5    3   11   12 (DNS) DNS   73.00
 13   US 4602  KICKHAFER,    DAVID (S)  ( 14)  13   11   11   13   11   10    9   78.00
 14   US 1313       RAST,   ROBERT (M)    11   14   13  DNS (DNS) DNS  DNS  DNS  110.00
 15   US  888     ROSTEN,    THOR (JR)    15  DNS  DNS (DNS) DNS  DNS  DNS  DNS  123.00
 16   US  294   LOENNEKE,   LOUIS (GM)   DNS  DNS (DNS) DNS  DNS  DNS  DNS  DNS  126.00

Scoring system: IDNIYRA Worlds